Mordre School

Mordre School

AcasaFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Lectia III-Introducere in lumea masinariilor

In jos 
AutorMesaj
Anna Dica
Anul III
Anul III

Numarul mesajelor : 194
Casa : McGingston
Data de inscriere : 10/11/2007

MesajSubiect: Lectia III-Introducere in lumea masinariilor   Mier Noi 14, 2007 10:32 am

La lectia aceasta vom face o introduce apoi vom trece sa analizam cateva masinarii in parte:aragazul,masina de spalat,televizorul,posta,calculatorul si alte masinarii care mi le veti spune voi.

Masinariile sunt obiecte folosit eclusiv in viata de zi cu zi a Incuiatilor.Masinariile sunt puse in functie de asa zisa TEHNOLOGIE a Incuiatilor.
***Tehnologie=stiinta a metodelor si a mijloacelor de prelucrarea unui material

Masiinarile Incuiatilor funtioneaza cu ajutorul electricitatii in procent de 99%.Unele dintre masinarii pot creea dependente(=obsesie).Exemplu:calculatorul,televizorul etc.
Toata aceste masinarii nu sunt create de pe o zi pe alta ci unele chiar in secole,create din generatie in generatie si folosite pe parcurs.
Exemplu: Televizorul. 1.La inceput nu era decat o cutie (asa zisa cutie) care nu avea decat sonor.
2.Apoi a capatat non-culorile alb-negru.
3.In prezent in lumea Incuiatilor sunt in procent de 99% doar televizoare color(=care au culoare).

Tema: (pana in 20.11.2007)
1.Imi spuneti algoritmii de modernizare a unui aparat cunoscut de voi din lumea Incuiatilor.(10 puncte)

***algoritm=pas care continua o actiunea spre terminarea ei.

2.Desenati respectivul aparat.(5 puncte)
3.Creati un text de exact 5 randuri care sa ii descrie infatisarea.(Incercati sa folositi cat mai multe cuvinte invatate la lectiile efectuate) (5 puncte)
4.Care este algoritmul 3 al televizorului?(5 puncte)

Pana faceti tema incep o alta lectie.(aceste lectii nu vor fi inchise deloc,ca sa puteti invata de aici,ca un fel de manual.)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Lectia III-Introducere in lumea masinariilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mordre School :: Ore si profesori :: Studiul Non-mag-
Mergi direct la: